Bolik
Sukupuoli: uros (kastroitu)
Koko: keskikokoinen
Syntymäaika: 5/2025
Sijainti: Snezhannan tarha, Viipuri
Valmis matkustamaan: 2/2026
14.2.2026
Sympaattinen Bolik on iloinen nuorimies, jonka mahtuu vaikka kaappaamaan syliin! Tarhaelämä on nuorelle koiralle kovin tylsää, joten Bolik haluaisi pian omaan kotiin.
Bolik on nuori poika, joka syntyi kotikoiralle Gavrilovossa Karjalankannaksella, noin parinkymmenen kilometrin päässä Viipurista. Pennut syntyivät kerrostalokotiin, joten Bolikilla on varhaisilta viikoiltaan kokemusta sisällä asumisesta ihmisten seurassa. Pentuja oli yhteensä viisi, joista kolme löysi paikalliset kodit jo pieninä. Kahdelle veljekselle eivät omistajat löytäneet koteja, ja lopulta Bolik ja sen veli Joli päätyivät Snezhannan löytökoiratarhalle, kun niiden rokotussuoja oli kunnossa. Samalla emokoira steriloitiin, jotta uusia ei-toivottuja pentuja ei enää syntyisi.
Tarhalle tullessaan Bolik oli ujo, mutta ajan myötä se on alkanut avautua ja siitä on tullut selvästi rohkeampi ja iloisempi nuori koira. Nykyään siltä löytyy jo pilkettä silmäkulmasta, ja se suhtautuu ympäristöön tapahtumiin uteliaasti. Bolik kulkee hyvin hihnassa ja on veljeksistä reippaampi uusissa tilanteissa.
Bolikin elämä on nyt kuitenkin koostunut jo yli puoli vuotta aitauksessa koiratarhalla asumisesta, joten vaikka se aivan alkuvaiheensa asuikin kodissa, on sen kokemusmaailma hyvin rajoittunut. Tarhalla käy onneksi kerran viikossa vapaaehtoisia, jotka ovat vieneet myös Bolikia kävelyille ja samalla se on päässyt tottumaan uusiin ihmisiin. Vaikka se tarhaoloissa on kohtuullisen reipas, on todennäköistä, että uudessa kodissa se jännittää aluksi ihmisiä. Uuden omistajan on myös ymmärrettävä, että taustastaan johtuen Bolikista ei välttämättä koskaan tule koiraa, joka suhtautuisi suoraan avoimesti vieraiden ihmisten kohtaamiseen tai uusiin tilanteisiin.
Bolik on nuori koira, jolla on varmasti nuoren koiran metkuja mielessä. Se tarvitseekin omistajan, jolla on intoa kotikoiran taitojen opettamiseen, aktivointiin ja muuhun yhteiseen, mielekkääseen puuhailuun. Bolik tulee varmasti myös nauttimaan metsälenkeistä, kunhan kotiutuminen etenee ja ympäristö alkaa tuntua turvalliselta. Tämän vuoksi Bolik etsii kotia rauhallisesta ympäristöstä, jossa lenkkeilyn harjoitteleminen onnistuu Bolikin tahdissa. Koska Bolik on kasvanut muiden koirien kanssa, etsii se kotia, jossa on kiva, leikkisä koirakaveri jo odottamassa.
Bolik on kooltaan keskikokoinen, mutta viipurilaiseksi hieman keskimääräistä pienempi. Sen säkäkorkeus on noin 45-50 cm.
Bolikin rabiesrokotevasta-ainetasot ovat riittävät ja sillä on niiden puolesta mahdollisuus matkustaa Suomeen helmikuusta 2026 alkaen. Sillä on EU:n hyväksymän tutkimuslaitoksen myöntämä todistus testituloksesta.
Bolik on kastroitu ja tautitestataan 8 vektorivälitteisen taudin varalta ennen Suomeen tuloa ja sen tiedot lisätään Ruokaviraston koirarekisteriin. Sen kodinetsintää hoitaa Viipurin Koirat ry, joka on rekisteröitynyt Eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella 22917870.
Viipurin koirat - Bolik 1/2026
Huomioithan, että koirien kuvaukset on kirjoitettu niitä tarhaoloissa tarkkailemalla, ja niiden käyttäytyminen saattaa muuttua uuteen kotiin kotiutumisen myötä. Tutustu ensin huolellisesti adoptio-ohjeisiin kodin tarjoamista harkitessasi ja täytä sitten adoptiohakemus.