Milka

Sukupuoli: narttu (sterilisoitu)
Koko: pienehkö keskikokoinen
Syntymäaika: 5/2022
Tautitestattu: 8/2023

1.9.2023
Milka sai kodin Porista.

27.6.2023
Milka on hurmaavan kaunis ja suloinen nuori tyttö, joka päätyi Elenan tarhalle keväällä. Milkalla oli koti, mutta perheen koirat jätettiin pihalle kun omistajat muuttivat toiseen kaupunkiin.

Milka on peräisin Borodinskoen kylästä. Naapuri ihmetteli mitä tuttu koira tekee yksinään pihalla päivästä toiseen, mutta pian selvisikin että Milkan omistajat olivat muuttaneet pois. Perheellä oli kaksi koiraa ja he olivat jättäneet molemmat kotipihalle kesää viettämään. Milkan lisäksi Elenalle muutti tyttöpentu Claire.

Tapasimme Milkan toukokuun puolivälissä. Se ilahtui kovasti vieraista ja suuntasi samantien ihmisten luokse häntäänsä huiskuttaen. Milka teki rennosti tuttavuutta, nuuskutteli hetken aikaa ja käänsi katseensa sitten eteenpäin. Tienvierusta kutsui ja Milka oli sillä mielellä, että nyt lähdetään lenkille. Tarhan ulkopuolella on pelkkää maalaismaisemaa, joten on vaikea arvioida kuinka Milka pärjäisi vilkkaassa ympäristössä, mutta tässä ympäristössä sillä ei ainakaan tuntunut olevan mitään ongelmia pärjätä. Se käveli hihnassa tottuneesti ja oli innoissaan päästessään jaloittelemaan.

Milka asuu toistaiseksi varastorakennuksessa, missä säilytetään erinäisten tarhatarvikkeiden lisäksi puhdasta juomavettä. Samassa tilassa asuu myös pikkukoira Evrik. Aitaukset ovat täysiä eikä pienille koirille ole turvallisia sijoituspaikkoja. Lisäksi Milkalla oli tullessaan juoksut ja se piti siksikin eristää muista koirista.

Milkan avoimesta ja ihmisrakkaasta olemuksesta voi päätellä, että siitä on karusta hylkäämisestä huolimatta pidetty huolta ja se on saanut hyvää kohtelua ihmisiltä osakseen. Milka on nuori koira ja sen todellinen ikä pyörinee vuoden kieppeillä. Milkan steriloinut eläinlääkäri Julia arveli, että kyseessä oli Milkan ensimmäiset juoksut.

Milka kulkee tottuneesti hihnassa ja se on asunut kodissa, mutta tyttöä itselleen haluavan on silti syytä varautua siihen, että joitakin kotikoiran taitoja on vielä harjoiteltava. Kotiutumiseen on varattava aikaa ja kärsivällisyyttä ja mikä tärkeintä, hanskoja ei heitetä tiskiin heti ensimmäisen ongelman edessä. Milka on tavannut vieraita koiria ulkona kävelyllä ja suhtautunut niihin ystävällisesti. Sitä voi ajatella sekä ainoaksi koiraksi että koirakaverilliseen kotiin.

Lähes 200 koiran tarha ei ole pienikokoisen Milkan paikka vaan tytölle pitäisi löytää kunnollinen koti Suomesta. Tällä ulkonäöllä ja olemuksella sen ei luulisi olevan mahdotonta.

Viipurin koirat - Milka 17.5.2023

Huomioithan, että koirien kuvaukset on kirjoitettu niitä tarhaoloissa tarkkailemalla, ja niiden käyttäytyminen saattaa muuttua uuteen kotiin kotiutumisen myötä. Tutustu ensin huolellisesti adoptio-ohjeisiin kodin tarjoamista harkitessasi ja täytä sitten adoptiohakemus.